Młodzież Publicznego Gimnazjum nr 19 w Łodzi, z inicjatywy Jednostki Strzeleckiej nr 1221 im. ppłk Macieja Kalenkiewicza, gościła u siebie pana Janusza Niemca - syna legendarnego Żołnierza Wyklętego - mjr Antoniego Żubryda pseudonim „Zuch”.

 

   Dyrektor Szkoły, pan Ireneusz Maj, powitał serdecznie Janusza Niemca, prosząc na wstępie o wpis w książce, która będzie nagrodą w konkursie z wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, jaki odbędzie się w PG nr 19 w kwietniu tego roku.

   Janusz Niemiec wspominał swoje dzieciństwo, dwukrotne aresztowanie przez UB w wieku 4 i 5 lat wraz z babcią jako opiekunką (był najmłodszym więźniem politycznym PRL), swój pobyt w więzieniu, a następnie w sierocińcu kierowanym i kontrolowanym przez UB , do którego został skierowany, by rodzina nie mogła wychowywać chłopca w patriotycznym duchu oraz późniejszą walkę z gruźlicą w sanatoriach.

   Opowiedział o śmierci rodziców i ich mordercy Jerzym Vaulinie, który któregoś dnia zapukał do jego drzwi, wręczając mu niepodpisany pięciostronicowy maszynopis zatytułowany „List do Syna”. Zabójca opisał tam wygodną dla siebie wersję zdarzeń, która niewiele ma wspólnego z rzeczywistością, co udowodniły analizy ekspertów i zeznania świadków wydarzeń. Morderca cynicznie szczycił się zbrodnią. Jego list stał się inspiracją do nakręcenia filmu „List do Syna”, który zrealizowany został przez Iwonę Bartólewską z wytwórni Video Studio Gdańsk.

   Prelegent urozmaicał opowieść dokumentami i fotografiami, z którymi zebrani mogli się zapoznać. Młodzież słuchała dwugodzinnej opowieści z wielkim zainteresowaniem, wpatrzona w zaproszonego gościa w ciszy i skupieniu.

   Spotkanie z gimnazjalistami rozpoczęło się 16.03.2015 o godz. 10:00, dokładnie w chwili, w której przystąpiono do grzebania doczesnych zwłok mordercy. Jak wiemy z relacji syna Janusza Niemca, Vaulin był żegnany jedynie przez pięć osób z najbliższej rodziny oraz grupę około dziesięciu młodych ludzi, którzy przyszli z transparentami przypominającymi Żołnierzy Wyklętych i przeszłość mordercy.

   Prelekcja zakończyła się projekcją filmu „List do syna”, który Janusz Niemiec obejrzał wraz z młodzieżą, dodając przy niektórych kadrach swój komentarz.

    Młodzież dziękuje Panu Januszowi za bardzo ciekawą lekcje historii, za wiedzę, jaką im przekazał oraz możliwość zobaczenia pełnej dokumentacji i zdjęć – historycznych dowodów.

jngim13